poniedziałek, 11 maja 2015

#Łaciata recenzja ~ 23

Zostań, jeśli kochasz - Gayle FormanZe specjalną dedykacją dla mojej najwspanialszej przyjaciółki - Kini! <3


   Teraz długo oczekiwana przez co niektórych recenzja "Zostań, jeśli kochasz" autorstwa Gayle Forman. 

   Moim zdaniem powieść jest tak samo dobra jak film, gdyż ekranizacja nie odbiega od fabuły i wszelakie ważne momenty są w niej umieszczone

   Adam jest przykładem dobrego chłopaka. Wiadomo - jak każdy - ma wady i nie zostają one w żaden sposób pominięte, co jest ogromnym plusem książki - brak idealizacji.Cała jego postać porusza pewną ważną kwestię "zauważmy to, co niezauważone", gdyż zwraca on swoją uwagę na Mię, która jest szarą myszką ukrytą za wielką wiolonczelą. 

    Ukazanie czytelnikowi pary stworzonej na zasadzie przeciwieństwa jest potwierdzeniem znanego w Polsce powiedzenia "przeciwieństwa się przyciągają", co fizycy uzasadniają na przykładzie magnesów o różnych ładunkach. Jak wszyscy wiemy, to działa i w "Zostań, jeśli kochasz" również zadziałało. 

   Sam motyw wypadku - ku mojemu zdziwieniu - pojawia się w wielu książkach, lecz tutejsze jego przedstawienie mi przypadło do gustu mimo początkowo odrażających momentów, jak "Fragmenty mózgu mojego ojca leżą na asfalcie".

   Kolejnym co fascynuje mnie w bohaterach "Zostań, jeśli kochasz" jest ich miłość do muzyki. Totalnie mój temat! :)
   Polecam wszystkim muzykom, szczególnie tym, którzy grają rocka i muzykę poważną. 

    A teraz najważniejsze!
    Książka uczy podejmować decyzje tak, by były dla nas jak najkorzystniejsze. Pokazuje, jak należy analizować swoją sytuację bez względu na to, jak jest beznadziejna w danej chwili lub jak bardzo trudna nam się wydaje. To jest bardzo ważne w życiu człowieka, bo pochopnie podjęte decyzje ranią nas samych, jak i innych np. tych, których kochamy, przez co jesteśmy nieszczęśliwi.
    "Zostań, jeśli kochasz" pokazuje również, że niektóre zobowiązania ciągną za sobą inne - nie zawsze dobre, lecz uczy też walki. Walki o siebie!

   Język zastosowany przez Gayle Forman jest lekki, prosty i zrozumiały. Książkę czyta się szybko, a ułożenie graficzne pomaga bez problemu oddzielić wspomnienia od czasu, w którym toczy się historia Mii i Adama.

   To lektura dla każdego!

   Dlaczego warto ją przeczytać?
   Coż, jako krówka powiem, że "Zostań, jeśli kochasz" to książka stworzona z nadzieją dla nadziei. Pomaga rozpalić taki niewielki płomyczek tym, którzy wątpią i przypomnieć tym, którzy nie mają z tym problemu. Ja jako człowiek należę do tych pierwszych i zaświadczam Wam wszystkim, iż ta książka bardzo mi pomogła.

   Serdecznie polecam. 
   "Teraz widzę pustkę; zamiast światła w Twoich oczach; lecz to było tak dawno; zeszłego wieczoru" - Piosenka Adama (str.196). Misia.


OCENA KSIĄŻKI:  6

2 komentarze:

  1. W końcu! Dziękuję :-* W 100% się z Tobą zgodzę, jeśli chodzi o Adama i o przeciwieństwa :-) Spostrzezenia jak zawsze trafne ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń